Béziers - (nejen) okcitánské místo paměti - díl 1

14. června 2016 v 13:39 | Julie Françoise |  deník cestovatelky
Po delší době se opět hlásím s reportáží z Jihu. Béziers jsem navštívila dvakrát letos v květnu, přičemž většinu času jsem strávila zavřená v knihovně prací na diplomce. Nicméně poté, co ji v šest večer zavřeli, jsem si pokaždé našla čas i na prohlídku města - a rozhodně to stálo za to! Proč by Béziers mohlo zajímat i vás?

  • Středomoří jak má být! - Béziers se nachází jen pár kilometrů od pobřeží Středozemního moře na jihozápadě Francie. Pokud máte rádi typická jižní města s úzkými uličkami, románskými a gotickými památkami a pravou a nefalšovanou jižní atmosférou, jste na správné adrese.
  • Okcitánské město. Pokud vás zajímá okcitánština jako jazyk, případně cokoli, co souvisí s kulturním dědictvím Midi, jste opět na správné adrese. Už jen proto, že v Béziers sídlí CIRDOC, Meziregionální centrum pro rozvoj okcitánštiny - a hlavně jeho výborně vybavená mediatéka. (Jo, to je ta knihovna, kvůli které jsem tam jezdila já.) Tady je odkaz na jejich stránky: http://locirdoc.fr/E_locirdoc/
  • Katarské místo paměti. Zajímá-li vás historie okolo křížové výpravy proti Albigenským, vyvražďování katarů a dobývání Jihu Severem (ne, nemyslím americkou občanskou válku!!), pak je Béziers povinná destinace. A to kvůli jedné krvavé historii z července 1209. "Pobijte je všechny, Bůh si ty své pozná!" Je vám tato věta povědomá? Prý ji pronesl Arnaud Amaury, papežský legát a opat ze Cîteaux, když se ho při dobývání Béziers křižáci ptali, jak mají rozlišit kacíře a katolíky. Historici se dnes přou o to, zda tento strašlivý výrok opravdu zazněl. Ať už ovšem legát řekl cokoli, křižáci právě tohle udělali. Město bylo vypleněno a vyvražděno, přičemž tato událost vstoupila do dějin jako snad nejhorší masakr celé křížové výpravy proti Albigenským. O to, kolik lidí tehdy zahynulo, se vedou spory. Dobové kroniky uvádějí 20 000, někteří historici však soudí, že Béziers tehdy tolik obyvatel ani mít nemohlo. Přesné číslo nejspíš nebudeme znát nikdy - a asi to ani není podstatné. Podstatné je, že v Béziers umírali lidé, protože si dovolili věřit v něco jiného, než kázala římská církev. A většina z nich dokonce jen proto, že byli zkrátka ve špatnou dobu na špatném místě. Pokud vám není jasné, o čem zde vlastně mluvím, doporučuju pro nejzákladnější informace o katarech můj článek Dějiny Francie 3, kde najdete také odkazy na odbornou literaturu k tématu.
To by pro začátek stačilo. A teď už vzhůru do Béziers!

Panorama města. Jelikož jsem ho nestihla nafotit naživo, přináším alespoň jeho výtvarné zpracování z podchodu u nádraží
Románský kostel svaté Magdaleny. V roce 1167 zde měšťané bézierští zavraždili svého hraběte Trencavela, v roce 1209 zde křižáci pro změnu povraždili měšťany bézierské, kteří se zde schovali v naději, že křesťané křesťanům přece neublíží v kostele...Gotická katedrála Saint Nazaire ze třináctého století, postavená na místě románského kostela, který během plenění v roce 1209 shořel.


Procházka ulicemi 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.