Po stopách katarů: Mazamet a Hautpoul - 1

10. listopadu 2015 v 19:46 | Julie Françoise |  Erasmus Toulouse - deník
Aneb další várka fotek z Erasmu, tentokrát z mého sobotního výletu do městečka Mazamet a následujícího výšlapu do středověké vesničky Hautpoul. A vzhledem k tomu, že den byl nádherný, počasí téměř letní (25 stupňů), světlo perfektní a všechno kolem tak krásné, že jsem z toho byla celá pryč, budou články dva, protože jsem prostě nedokázala počet fotek dostatečně zredukovat. Dost řečí, pojďte se kochat:-)

jezírko v parku v Mazametu aneb Najdete vílu?
(opravdu tam je, ale chce to se hodně pozorně dívat)
Městečko Mazamet, proslulé především jako centrum textilního průmyslu v 19. století, jsem navštívila poprvé v roce 2013. Tehdy bylo mým cílem zdejší Katarské muzeum. Strávila jsem v něm nejméně dvě hodiny a mohu ho rozhodně doporučit - už jen proto, že je pokud vím v celém Languedoku jediné věnované téhle tématice. Pokud by se někdo chtěl podívat, tady je odkaz na jejich web: http://www.maison-memoires.com/nouveausite/?page_id=922

Moment, kdo že to byli ti kataři? Ehm... na několikahodinový historický výklad tady opravdu není prostor, nicméně pokud stojíte o stručný a přístupně psaný úvod z Julčiny dílny, mrkněte se do článku Dějiny Francie 3 ze série Dějiny Francie v kostce. Pokud se chcete jen kochat fotkami, kochejte se vesele dál:-)

Originální fontána v MazametuSamotné městečko Mazamet je velmi příjemné, když jsem dorazila, na náměstí zrovna hrála kapela. Určitě stojí za to si ho projít, nicméně na kostel se raději mrkněte jen zvenku - já vlezla dovnitř a rychle zase utekla, má neuvěřitelně tmavý, ponurý a deprimující interiér.

V turistické kanceláři jsem si opatřila mapu a vydala se na túru po naučné stezce, která mě měla provést po místech spojených se zdejším textilním průmyslem, který se rozvíjel v údolí říčky Arnette - ale hlavě jsem se měla dostat do vesničky Hautpoul. Ta byla ve středověku opevněným sídlem - samozřejmě plným katarů. Poté, co ji na počátku 13. století dobili křižáci, kteří přišli zlikvidovat kacíře, se zbylí obyvatelé přesunuli do údolí - a založili město Mazamet.

Trasa byla dlouhá 6,5 km, dle popisků "středně náročná" - což v překladu znamená, že jsem si užila spoustu strmého stoupání a klesání, nicméně uprostřed krásného horského lesa, za perfektního počasí a s dechberoucími výhledy.

Jako luxusní předkrm mě pak notný kus před vesničkou čekal tamní kostel, lépe řečeno jeho rozvaliny (byl tuším pobořen za válek mezi katolíky a protestanty v 16. století). Stát na místě, jehož zdi pamatovaly časy katarů - a trubadúrů... No, byl to hodně silný zážitek. Ty ruiny v sobě měly jakousi posvátnou atmosféru.


A jako třešinku na dortu přidávám pohledy do údolí z vesničky Hautpoul:


Brzy se můžete těšit na druhý díl článku:-)
 

1 člověk ohodnotil tento článek.

Komentáře

1 fonax fonax | Web | 11. listopadu 2015 v 13:14 | Reagovat

Je to krása, hned bych jela taky.:) A vílu jsem našla. ;-)

2 pax pax | 22. listopadu 2015 v 1:21 | Reagovat

;-)

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.