Revoluční novoročenky

22. září 2013 v 18:54 | Julie Françoise |  Velká francouzská revoluce
Přeju vám všem krásný, republikánský a revoluční nový rok 222 Francouzské Republiky, jediné a nedělitelné, mé milé občanky a milí občané! A doufám, že vám tento numericky pozoruhodný letopočet přinese hodně štěstí!

Jen pár informací - francouzský revoluční letopočet se počítá od 22. září 1792, dne vyhlášení 1. republiky. Má dvanáct měsíců přesně o třiceti dnech, každý se dělí na 3 dekády, každý desátý den je volný (místo neděle). Každý den v roce má svůj název - a i v tom je systém - každý pátý den se jmenuje po nějakém zvířeti, každý desátý po nějakém pracovním nástroji a zbytek je nazván podle rostlin. Měsíce mají shodné koncovky v každém ročním období. Zkrátka - pravá ukázka osvícenské racionality:-)

Ale to většina z vás asi ví:-) I to, že názvy dnů a měsíců má na svědomí vynikající básník - a bohužel i o něco méně brilantní podvodník, což ho nakonec stálo hlavu - Fabre d'Eglantine, původem z Carcassonne, autor slavné písně Prší, prší, pastýřko - a rovněž vítěz Květinových her, básnické soutěže pořádané již od 13. stol. v Toulouse (mimochodem, pořádá se dodnes). Proto se mu také říkalo d'Eglantine (znamená planá růže). Ta jeho slavná květina, cena pro vítězného básníka, je mimochodem k vidění v Muzeu starého Toulouse, příležitostně dám na blog její fotografii. Méně už se ví, že Fabre ve svém rodném městě znásilnil jistou dívku - a později se v Paříži zapletl do skandálu kolem vytunelované Indické společnosti - což tohoto význačného dantonistu nakonec přivedlo pod gilotinu.

To už na úvod postačuje. Letos jsem se rozhodla k novému roku poslat čtveřici svých přátel revoluční novoročenky. A vzhledem k tomu, že jsem je bohužel nemohla rozeslat každému, komu bych chtěla - mé možnosti mají přeci jen jisté hranice - pro vás, kterým ve schránce nic nepřistálo, jsem připravila alespoň tento článek. Třeba bude pro někoho z vás inspirací - věřím, že jsou mezi vámi mnozí, kteří by mě dovedli hravě strčit do kapsy.

Takže - krásný nový rok a AŤ ŽIJE REPUBLIKA!

Novoročenka první:

...a totéž zevnitř.

Druhá verze (ta putovala do Francie):

... a její vnitřní strana:

Verze číslo tři:

Verze číslo čtyři složená:
Totéž rozložené na jednu stranu:
...a na druhou:
Na závěr ještě jedna bláznivá sansculottská čapka poskládaná z odstřižků:


 

2 lidé ohodnotili tento článek.

Komentáře

1 pax pax | 22. září 2013 v 22:26 | Reagovat

;-)

2 Ivona Fišerová Ivona Fišerová | 23. září 2013 v 8:07 | Reagovat

Tak já se musím pochlubit, že jsem byla jednou z těch šťastných, kterým přáníčko dorazilo přímo až domů:-) Moc děkuji Julčo, bylo to úžasně milé překvapení...novoročenku mám vystavenou vedle pohledu z Francie a nad tím mám ještě starý revoluční kalendář:-) Takže se dá říci, že již mám maličkou sbírku :-)

3 patrik patrik | E-mail | 23. září 2013 v 15:46 | Reagovat

Vše nejlepší v Novém roce 222! :-D          
Bude se nám všem dobře pamatovat O_O

4 Pavel Pavel | 1. dubna 2015 v 10:14 | Reagovat

Vive le Roi!

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.