Zápisky od Loiry - zámek Valençay a Poitiers

30. srpna 2013 v 18:40 | Julie Françoise |  deník cestovatelky
Zdar a bratrství! Jsem zpět, tedy fyzicky, srdcem a duší už se patrně nevrátím nikdy. Protože Francie si mě připoutala, víc, než jsem věřila, že je vůbec možné. Stručně řečeno, potkala jsem druhou rodinu, dělala práci, která mě bavila a navštívila uchvacující místa. A - možná poprvé v životě - začínám mít jasnější představu o tom, co skutečně chci. Ten měsíc ve Francii byl jedním z nejšťastnějších v mém životě.

Následují článek shrnuje, co všechno jsem viděla v kraji okolo Loiry, kde jsem měla praxi v muzeu Reného Descartese v městečku Descartes (opravdu se tak jmenuje, podle Reného). Všechna tahle místa jsem mohla navštívit díky mimořádné ochotě a podnikavosti mé báječné hostitelské rodinky.

Jsou věci, které nejde zela vyjádřit slovem ani obrazem. A pohoda a radost k nim patrně patří. Pokusím se alespoň naznačit. Tenhle první článek berte spíše jako informační, jako inspiraci pro ty z vás, kdo by chtěli ta úžasná místa někdy vidět na vlastní oči.Zápisky z kraje u Loiry


zámek Valençay


Na návštěvě u Charlese-Maurice (de Talleyrand-Périgord, knížete z Beneventa)...muže, kterému fakt, že měl jednu nohu kratší než druhou, nijak nebránil v hvězdné kariéře. Za Starého režimu byl biskupem, za Revoluce poslancem - a za Bonaparta a za Restaurace špičkovým diplomatem. Talleyrand nicméně prokázal Francii nedocenitelné služby na Vídeňském kongresu po porážce Napoleona.
Na zámku Valençay ubytoval na několik let španělského krále a jeho bratra vyhnané ze země Bonapartem. Také svoji ženu, kterou si vzal, když Revoluce zrušila celibát - a svou neteř, se kterou měl prý velice blízký vztah. Mimo to byl milovníkem dobrého jídla, jak dokazuje jeho kuchyně. Umění stolování totiž považoval za neoddělitelné od umění diplomatického.

Poitiers...dějiště 3 důležitých bitev a rovněž kdysi slavné sídlo akvitánských vévodů, kde měla ve 12. stol. svůj dvůr dcera posledního z nich Eleonora, vzdělaná milovnice umění - a královna nejprve francouzská a později anglická.
Románská katedrála s dochovanými původními nástěnnými malbami její časy pamatuje - byla postavena v 11. - 12. století.
Palác akvitánských vévodů...


...a palác justiční s pozoruhodným gotickým vstupním sálem, kde se nacházejí sochy významných osobností přelomu 13. a 14. stol., mimo jiné vévody Jana z Berry (dole), syna české princezny Jitky, sestry Karla IV., ve Francii známé jako Bona a bratra francouzského krále Karla V. Pozoruhodná je ovšem i natvrdlost zdejší ochranky (která mě chtěla dát zavřít za nošení pepřáku, prý nebezpečné zbraně šesté kategorie...)

 

1 člověk ohodnotil tento článek.

Komentáře

1 Pax Pax | 31. srpna 2013 v 17:43 | Reagovat

;-) Hezké

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.