"Monsieur" Poujade a malá ukázka fašistické inteligence

6. listopadu 2010 v 18:16 | Julie Francoise |  historie-jiné
Totiž, musím se vám s něčím svěřit. Zase jsem se zamilovala. Ne, proboha, ne do Poujada, nejsem padlá na hlavu!!! Ale do dějin poválečné Francie (i když Velká francouzská revoluce je a vždycky bude moje číslo jedna!). Rozhodla jsem se, že vás postupně taky zasvětím do tohohle navýsost zajímavého tématu. A začnu dost netradičně - totiž vtipem.

Dobře se bavte:-)

"Monsieur" Poujade a malá ukázka fašistické inteligence


Říkám rovnou, že toho pána nemám ráda. Jej, já vlastně zapomněla vysvětlit, o koho se jedná! Tak tedy, Pierre Poujade byl vůdce francouzské krajně pravicové Union de défense des commerçants et artisans (Unie na obranu obchodníků a řemeslníků).

Svým vystupováním si nevysloužil zrovna dobrou pověst. Ostatní poslanci ho nebrali příliš vážně a s despektem se o něm vyjadřovali jako o "papírníkovi ze Saint Céré" (Poujade před vstupem do politiky vlatnil papírnictví). Charles de Gaulle prohlásil na jeho adresu: "Za mých mladých let volili hokynáři notáře. Dnes volí notáři hokynáře." Neboli Poujada, samozřejmě.

A co že Poujade vlastně chtěl? No, on hlavně říkal, co by nechtěl. Jako odborový vůdce ostře protestoval proti daním a proti politickému systému tehdejší Francie.

Slovo poujadismus se později ujalo a dnes se používá jako synonymum pro populismus a demagogii. Tyto dva pojmy ostatně Poujadovu politiku dokonale vystihují.
A aby toho nebylo málo, v Poujadových vystoupeních lze najít jednoznačně fašistické rysy. Jako správný fašista byl i Poujade xenofob a antisemita. Dokonce došel tak daleko, že mu Francouzi začali říkat Poujadolf (předpokládám, že tuhle slovní hříčku není třeba vysvětlovat).


A tomuhle... pánovi ležel v žaludku Pierre Mendès France, hned po Maximilienovi Robespierrovi můj nejoblíbenější politik ve francouzské historii. Poujade na něj měl pifku hned z několika důvodů - jednak byl Pierre představitel levice, pak prosazoval dekolonizaci a navíc byl ještě z židovské rodiny.

"Poujadolfovi" by k nepřátelství nejspíš stačil jen jeden z těchto tří faktů. Takhle bylo nepřátelství obzvlášť velké. Jednou např. o Pierrovi řekl, že francouzské je na něm jen slovo přidané k jeho jménu.

A teď se dostáváme k jádru naší historky. Totiž, lidé jako byl náš fašistický přítel Poujade mají jednu výhodu - nemusíte se vůbec snažit je zesměšnit. Hravě to zvládnou sami:-)

Přečtěte si jeho další výrok na Pierrovu adresu - a posuďte sami:

"Kdybyste měl v žilách kapku galské krve, nikdy byste se neodvážil, vy, reprezentant naší Francie, světového producenta vína a šampaňského, posloužit si na mezinárodní recepci sklenicí mléka! To je facka, pane Mendèsi, kterou dostal toho dne každý Francouz, i když není opilec." (převzato z fr.wikipedia.org, překlad moje maličkost)

Inspirována tímto Poujadolfovým projevem jsem si trochu pohrála s jednou jeho fotkou:


fotografie ofocena z knihy
MIQUEL, Pierre, La quatrième république: Hommes et pouvoirs (Čtvrtá republika: Muži a moc), Bordas, Paris, 1982

Tak si říkám, kolik skleniček pravého a nefalšovaného francouzského vína si pan Poujade dal, než šel do Národního shromáždění a tohle tam řekl? Myslím, že málo jich rozhodně nebylo...

Mimochodem, víte, že Pierre (myslím Mendès France!!) bojoval proti alkoholismu a taky dal do škol distribuovat mléko? Možná že Poujada naštvalo hlavně to...

To je ode mě prozatím všechno. Jdu si dát sklenici mléka:-))) Ne, doopravdy! Co jsem se začala zajímat o dějiny moderní Francii a oblíbila si Pierra, dávám si ho občas k večeři. 

3 lidé ohodnotili tento článek.

Komentáře

1 gh-gh-gh gh-gh-gh | 8. listopadu 2010 v 11:41 | Reagovat

Jen malá chyba - nejednalo se o krajně pravicového, ale o krajně LEVICOVÉHO politika. Nacismus (nacionální socialismus), fašismus apod. jsou levicové ideologie, stejně jako toto: "jako odborový vůdce ostře protestoval proti daním a proti politickému systému tehdejší Francie" nemá nic společného s pravicí. Odkdy jsou odbory pravicová záležitost?

2 Julie Francoise Julie Francoise | 25. listopadu 2010 v 10:21 | Reagovat

[1]: Nihil novi sub sole... Tohle už jsi mi říkal, když jsme spolu chodili. Tehdy ani dnes jsem se s tím ovšem nemohla a nemohu ztotožnit. Samozřejmě, nacismus a komunismus v podobě, v jaké ho realizovali Stalin a spol., se sobě v mnoha ohledech blíží - jako se sobě blíží všechny totalitní režimy. Ale to, že nacisté a fašisté použili levicová opatření, aby si získali na svou stranu masy, ještě neznamená, že byli levicově orientovaní - jednalo se jen o populismus. To bys mohl zrovna tak říct, že levicová je i pražská ODS, když před volbami nabízela jízdné pro děti do patnácti let zdarma. Jenže i tady se jednalo jen o trik na voliče. A myslím, že kdybys zašel za Jean-Marie Le Penem, který je v mnohém Poujadův následovník, a řekl mu, že je podle tebe politik krajně levicový, asi by ho z toho klepla pepka (tedy ne že by ho byla nějaká škoda...).
Ale každopádně se s tebou nechci hádat a už vůbec ne tě přesvědčovat, vím, že by to bylo zbytečné plýtvání časem. Myslím, že bude nejlepší, když si každý ponecháme svůj názor.

3 gh-gh-gh gh-gh-gh | 26. listopadu 2010 v 8:39 | Reagovat

Samozřejmě, nic nového to není, ale je to tak. Doporučuji prostudovat přesné definice oněch rozdělení. Argument, že náckové akorát použili pár levicových opatření, aby strhli masy, je absolutně lichý:)

Mimochodem - ona ta ODS není zrovna nějak extra pravicová strana;)

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.