Edith Piaf

2. srpna 2010 v 19:39 | Julie |  francouzské šansony
Tahle rubrika je už delší dobu plná písňových textů, zatím se v ní však nedaly najít žádné informace o jejich interpretech. Rozhodla jsem se to konečně napravit a dát sem článek o mé nejoblíbenější zpěvačce, největší hvězdě francouzského šansonu Edith Piaf.

Prosím, buďte schovívaví, psala jsem to, když mi bylo patnáct jako referát do školy na hudebku. Ale myslím, že jde o docela povedený - i když zdaleka ne vyčerpávající - životopis.

Edith Piaf


Existují různé druhy zpěváků. Někteří se krátce mihnou na stránkách časopisů, nadchnou pár fanoušků (většinou z řad pubertální mládeže), prožijí si svých pět minut slávy… a za pár let nikdo neví, že kdy existovali. A pak jsou takoví, kteří se stanou legendami a i mnoho let po své smrti nás stále mají čím oslovit. Svým způsobem se tak stávají nesmrtelnými.
Edith Piaf jednoznačně spadá do té druhé kategorie.

Proč tomu tak je? Možná proto, že témata jejích písní jsou svým způsobem věčná. Zpívala o lásce a o obyčejném, ne vždy zrovna snadném životě.Její písně, to je život sám.

Dalším důvodem je určitě její vášnivá upřímnost. Člověk jí věří každé slovo, prožívá to všechno spolu s ní a často nezadrží slzy. Nic nepředstírala - a ani nemusela. Ona to všechno skutečně prožila.

Je jisté, že Edith Piaf byla a stále je legendou, jejíž sláva výrazně přesahuje hranice její rodné Francie. Znát alespoň některé z jejích nejslavnějších písní jako je "Non, je ne regrette rien" (Nelituji ničeho), "La vie en rose" (Růžový život) nebo "Milord" dnes už prakticky patří k všeobecnému vzdělání.

Edith Piaf
***

Narodila se 19. prosince 1915 v jedné z chudých pařížských čtvrtí. Pojmenovali ji Edith Giovanna Gassionová. Křestní jméno dostala podle anglické špiónky, kterou krátce před tím chytili Němci. Její matka Annetta Giovanna Maillardová byla poloviční Italka a živila se jako pouliční zpěvačka (vystupovala pod jménem Lina Marsa). Otec Luis-Alphonse Gassion byl akrobat, který své umění provozoval rovněž na ulici.

Krátce po Edithině narození odešel Luis-Alphonse bojovat do první světové války. Annetta nechala dceru u své matky Meny a vrátila se ke své práci. Ovšem Mena se ukázala jako naprosto neschopná postarat se o dítě. Když to Luis-Alphonse po návratu z války zjistil, odvezl Edith ke své matce, která pracovala jako kuchařka ve veřejném domě v Normandii.

Všechny zaměstnankyně si holčičku okamžitě oblíbily. Ovšem brzy se přišlo na hroznou věc - malá Edith byla slepá. Její babička se spolu se svými kolegyněmi rozhodla požádat o pomoc svatou Terezu. Těžko říct, jestli šlo skutečně o zázrak nebo se celá věc dá vysvětlit mnohem prozaičtěji, jedno je však jisté - malá Edith začala vidět. Ona sama to vždy připisovala svaté Tereze a kdykoli měla později nějaké obavy nebo trému před vystoupením, šla své patronce zapálit do kostela svíčku.


Ovšem Edithino uzdravení způsobilo také potíže. Počestní občané se začali pohoršovat na tím, jak může dítě vyrůstat v takovém prostředí. Dokud byla slepá, budiž. Ale teď, když vidí… Nakonec si pro Edith musel přijet otec a vzít si ji k sobě do Paříže.

Na několik let se stala součástí jeho akrobatických vystoupení. V patnácti od něj odešla a začala si vydělávat sama. Stejně jako její matka se stala pouliční zpěvačkou. Doprovázela ji její nevlastní sestra Simone (častěji známá jako Momone). Ta sice neměla pěvecké nadání, zato ale byly s Edith dobré přítelkyně.

Roku 1935 přišel rozhodující zlom, který pro Edith znamenal začátek cesty ke světovému úspěchu. Jejího mimořádného talentu si všiml Luis Leplée, majitel prestižního kabaretu Gerny's. Rozhodl se ji angažovat jako zpěvačku - a rozhodně nelitoval. Edith - kterou uvedl jako "La Môme Piaf" (někdy překládáno jako "Žabec Vrabec") - vyvolala senzaci.

Edith na začátku své kariéry

edith2

obrázek stažen z:

Jenže Luis Leplée se neradoval dlouho. Byl totiž zavražděn. Policie tehdy zadržela i Edith. Naštěstí se brzy ukázalo, že šlo o omyl. Pravý vrah ovšem nebyl nikdy dopaden.

Netrvalo dlouho a objevil se další osudový muž, který jí pomohl na cestě ke hvězdám - Raymond Asso. Pomohl jí prosadit se, složil pro ni mnoho písní (např. On danse sur ma chanson - Tančí se na mou píseň a hlavně Mon légionnaire- Můj legionář), poskytl jí všeobecné vzdělání… a stal se jejím milencem. Rozpadem jejich vztahu však jejich spolupráci skončila.

Raymond Asso

asso

obrázek stažen z:


Edith a Raymond Asso - snímek z filmu Edith Piaf

edith et asso

obrázek stažen z:

Mezitím se z Edith stává hvězda. Už nemůže dál používat jméno La Môme Piaf a tak si zvolí pseudonym, pod kterým ji dnes znají všichni - Edith Piaf.

Září nejen jako zpěvačka, ale i jako herečka, např. ve filmu "Montmartre-sur-Seine" (Montmartre nad Seinou), kde se objevuje její píseň "Un coin tout bleu" (Modrý kout).

V divadle si zahrála například hlavní roli ve hře "Lhostejný milenec", která byla napsána speciálně pro ni. K tomu se váže zajímavá historka. Edith tehdy chodila s jistým velmi korektním, ovšem poněkud chladným gentlemanem. Jmenoval se Paul Meurisse a byl rovněž zpěvákem. Známé přísloví, že protiklady se přitahují, zde ovšem platilo pouze na začátku. Edith začal nedostatek temperamentu u jejího partnera brzy vadit. Dala by všechno za to, aby se nechoval tak rezervovaně a třeba jí i vrazil facku.

Se svým problémem se svěřila jednomu příteli. Ten se rozhodl napsat o celé záležitosti hru "Lhostejný milenec". Hlavní role dostali Edith a její partner. Není bez zajímavosti, že hra končí tím, že se onen lhostejný milenec zvedá a vráží Edith facku. Tak se jí její toužebné přání splnilo alespoň na divadelních prknech.

Pak však přišla druhá světová válka. Edithina situace se výrazně komplikuje, ona ale nepřestává pracovat. Navíc se přidává k odboji neboli Résistance, navštěvuje francouzské zajatce… a často Němce provokuje. Například zpívá píseň o francouzských vojácích "Ou sont-ils, mes petits copains?" (Kde jsou mí malí kumpáni?), přičemž se nechává nasvítit reflektory v barvách francouzské trikolory. Nebo zpívá poněkud neslušnou parodii na německou hymnu, které naštěstí přítomní Němci nerozumějí a tak se staví do pozoru v domnění, že jde o zcela nevinný francouzský překlad. Tyto historky nám sice dnes připadají směšné, ale zkuste si představit, co by se stalo, kdyby na to Edith někdo přišel a smích vás rychle přejde. Svatá Tereza naštěstí opět splnila svou roli ochránkyně a tak se nic zlého nestalo.


edith3

obrázek stažen z:

Po válce Edithina hvězda dále stoupá. Vydává se na turné do Ameriky a sklízí obrovský úspěch. Později se tam vrátí a opět se dočká vřelého přijetí.

Stává se největší hvězdou francouzského šansonu a pomáhá na vrchol i dalším, např. Yvesu Montandovi, se kterým prožila milostný vztah.

Nyní už nemá problém sehnat skladatele, kteří by pro ni psali.Z těch nejznámějších jmenujme např. Marguerite Monnotovou, Edithinu dobrou přítelkyni a autorku hudby ke skvělým písním jako jsou "Milord" nebo "Y a pas de printemps" (Není jaro·). Dále můžeme uvést např. Michela Emera ("L'Accordéoniste" - Harmonikář, "A quoi ça sert l'amour?" - K čemu je láska?), Henriho Conteta ("Padam… padam", "C'est toujours la meme histoire" - Je to stále stejný příběh) atd.

Marguerite Monnot

monnot

obrázek stažen z:

Edith sama je také autorkou mnoha písní, z nichž nejznámější je beze sporu "La vie en rose" (Růžový život). Velmi plodná byla také její spolupráce s Marguerite Monnotovou ("C'était un jour de fete" - Byl to sváteční den, "L'Hymne a l'amour" - Hymna lásky).

Jeden čas Edith vystupovala také s pěveckým sborem "Kamarádi písničky". Původně šlo o nepříliš známou skupinu chlapců zpívajících lidové písně, ale spolupráce s Edith je proslavila. Jejich nejznámější společná píseň jsou asi "Les trois cloches" (Tři zvony).


Edith a Kamarádi písničky (Les compagnons de la chanson)

les compagnons de la chanson

obrázek stažen z:

Ač to vypadá, že když byla Edith světoznámou a uznávanou zpěvačkou, musela být nutně vždy šťastná, nebylo tomu tak. V milostném životě příliš štěstí neměla. Její vztahy často končily dramatickými rozchody. A pak se zdálo, že konečně našla muže na celý život - boxera Marcela Cerdana. Osud se však zachoval nemilosrdně. Marcel zahynul při leteckém neštěstí.

Edith a Marcel Cerdan

edith et marcel

obrázek stažen z:

K milostným problémům se přidaly potíže s alkoholem a zdravotní komplikace. Edith onemocněla rakovinou. Lékaři už pro ni nemohli nic dělat. Její čas se nemilosrdně krátil, přesto však odmítla přestat s prací. Kdyby se šetřila, možná by přežila o pár měsíců déle. Ona ale chtěla prožít svůj život naplno až do úplného konce.

Edith na sklonku života

edith4
 obrázek stažen z:

Na samém konci své životní cesty konečně potkala osudovou lásku. Jmenoval se Théo Sarapo (což bylo jeho umělecké jméno) a byl jí oporou v nejtěžších chvílích. Sama Edith říkala, že "celý život milovala jen Marcela a čekala na Théa". Tento muž s ní zůstal až do úplného konce.¨

Edith a Théo

edith et théo


obrázek stažen z:


Edith Piaf zemřela roku 11. října 1963 ve věku nedožitých 48 let. Na pohřeb jí nepřišli jen kolegové z branže, ale také spousta prostých, obyčejných lidí. Málem celá Paříž jí vyprovodila na poslední cestě na hřbitov Pere-Lachaise.


Edithin hrob

pere lachaise37

moje vlastní foto


***

Ač žila jen krátce, prožila svůj život naplno a zanechala po sobě obrovské bohatství. Svým způsobem se stala nesmrtelnou. Její zpěv bude ještě po generace dojímat tisíce posluchačů. Vždy se najde dost lidí, kteří si ji rádi poslechnou. Na to, abyste si její písně zamilovali, totiž nepotřebujete být odborníky na hudbu. Potřebujete jediné - srdce.


Prameny -
Simone Berteaut - Edith Piaf
informace u CD

Dále mohu doporučit tyto knihy:
Jean Noli - Edith Piaf
Au bal de la chance (Kolo štěstí) - Edithina autobiografie. Vyšla u nás před dvěma roky. Asi vás nepřekvapí, že jsem si ji hned koupila.

A samozřejmě film Edith Piaf, kde v hlavní roli exceluje Marion Cotillard. Překvapuje vás, že za svůj výkon dostala Oskara?
 

6 lidí ohodnotilo tento článek.

Komentáře

1 Petra Petra | 26. září 2010 v 1:21 | Reagovat

Díky za pěkné čtení, Edith mám ráda a kromě zpěvu oceňuji právě její upřímnost a srdce, které do svých písní dala. Petra

2 dalida-fr dalida-fr | Web | 27. října 2010 v 14:05 | Reagovat

Pěkný článek :), mám taky ráda Edith Piaf, ale mnohem víc Dalidu chci ti jí doporučit, protože i ona zpívala srdcem... :-)

3 Brouw Brouw | Web | 25. prosince 2010 v 22:01 | Reagovat

Krásný článek o Edith, byla úžasná!

4 Blanka Blanka | E-mail | 19. dubna 2011 v 16:26 | Reagovat

Pěkný článek. A kniha, kterou napsala její sestra neskutečně krásná. Žila naplno

5 Deni Deni | 25. listopadu 2011 v 19:03 | Reagovat

ten blog je super :-) to jak je to o ni napsany mě dostalo je to super životopis :-D

6 Zuzana Zuzana | 23. června 2015 v 13:38 | Reagovat

Opravdu moc děkuji za toto milé a poučné počtení! :-)

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.