Père-Lachaise - 2.díl

26. května 2010 v 17:48 | Julie |  fotografie
  
Druhý díl mého povídání - a hlavně fotek - z nejslavnějšího pařížského hřbitova Père-Lachaise:-)


pere lachaise37

Zde odpočívá moje nejoblíbenější zpěvačka, sám symbol francouzského šansonu, Edith Piaf. Chtěla jsem si u jejího hrobu na chvíli v klidu zapřemýšlet - jenže jakákoli pietní chvilka je zde absolutně nemožná. U hrobu již šest a čtyřicet let zesnulé hvězdy je stále nepřetržitý provoz. Tak jsem Edith alespoň přinesla červenou růži - což přede mnou udělalo už tak dvacet jejích dalších obdivovatelů.

Jen pro informaci, Edith Piaf zde leží spolu se svým druhým manželem, jehož umělecké jméno bylo Théo Sarapo. Nechala sem přestěhovat i ostatky svého otce Luise Gassiona a dcerky Marcelle, svého jediného dítěte, které zemřelo v pouhých dvou letech, především proto, že si její matka, tehdy ještě neznámá a velice chudá, nemohla dovolit zaplatit za dobrou zdravotní péči.

Na té cedulce se sepjatýma rukama stojí napsáno Dieu uni ce qui s'aiment - Bůh spojí ty, kteří se milují. Jedná se o citát z písně L'hymne à l'amour, Hymna lásky, kterou Edith sama složila poté, co se muž, kterého v životě nejvíc milovala, Marcel Cerdan, zabil při leteckém neštěstí.
pere lachaise38pere lachaise39


pere lachaise40


pere lachaise41


pere lachaise42


pere lachaise43


Že by praotec všech šovinistů...?


pere lachaise44pere lachaise45
pere lachaise46


A zde je hrob druhé ze dvou žen, za kterými jsem se sem vypravila. Eléonory Duplayové, snoubenky Maximiliena Robespierra. Je jednou z mála postav historie, které si upřímně vážím. Jakési ztělesnění věrnosti, čisté, nesobecké lásky, odvahy a obětavosti. Pokud byste o ní chtěli vědět víc - což vám upřímně doporučuji! - přečtěte si článek, který se na tomto blogu v nejbližší době objeví.

Pro mě byla návštěva místa jejího posledního odpočinku snad vůbec nejsilnější zážitek z celého Père-Lachaise. Eléonore je pohřbená ve staré zastrčené části hřbitova. Její hrob je obtížné najít. Ovšem není obtížné si u něj na pár minut kleknout a nechat se unést myšlenkami na minulost. Zde vás nikdo nebude rušit. Do této části nekropole lidé téměř nechodí.

Všimněte si malé pamětní desky. Pro Eléonore ji zde instalovali členové A.M.R.I.D. - l'Associassion Maximilien Robespierre pour l'Idéal Démocratique - Společnosti Maximiliena Robespierra pro demokratický ideál. Kdyby chtěl někdo navštívit jejich stránky, tady je odkaz: Můžu vřele doporučit:-)

Mimochodem, ta růže je ode mě...


pere lachaise47


pere lachaise48


pere lachaise49


pere lachaise50


pere lachaise51pere lachaise52pere lachaise53


pere lachaise54


pere lachaise55


pere lachaise56pere lachaise57


pere lachaise58
pere lachaise59pere lachaise60


Charles Garnier...? Že by se jednalo o hrobku slavného architekta pařížské Opery?


pere lachaise61

Tenhle hrob jsem vyfotila hlavně kvůli tomu, co je na něm napsáno. Kdybyste to nemohli rozluštit, stojí tam: Je suis l'oiseau: ce corps était ma cage, mais je me suis envolé le laissant comme signe. Jsem pták: toto tělo bylo má klec, ale já uletěl, zanechav ho zde na památku.


pere lachaise 62


I tady mě dojal text: Quoique je fasse, où que je sois, rien ne t'éfface, je pense à toi. Cokoli udělám, kdekoli budu, nic tě nevymaže, myslím na tebe.


pere lachaise 63pere lachaise64pere lachaise65


A toto (na fotce dole) je hrob Paula Barrase, krutého prokonsula za francouzské revoluce, který se v Marseille dopustil spousty zbytečného násilí. To se ani trochu nelíbilo Robespierrovi. Rozhodl se Barrase potrestat. Ale Barras - a jeho spolupachatelé Fréron, Fouché, Tallien, Carrier a další - byli rychlejší. Svrhli a zabili Robespierra, ukončili revoluci a nastolili režim, kde mělo význam jediné - peníze.

Barras, "král prohnilých", proslul svou zkorumpovaností, bohatstvím a nevázaným sexuálním životem, který s ním po nějaký čas sdílela budoucí císařovna Josefína de Beauharnais. Stručně řečeno, byl to bezohledný sobecký člověk, který kašlal na morálku a zajímalo ho jen jediné - co nejvíc si užít.

Ovšem na jeho obranu je třeba říct, že ke konci života pravil: "Lituji jen dvou věci, měl bych říci mám jen dvě výčitky svědomí, a to že jsem 9 thermidoru svrhl Robespierra a 13. vendémiairu vyzvedl Bonaparta." Že by pan Barras měl i něco jako svědomí....?

A proč jsem vlastně navštívila jeho hrob? No, inspiroval mě k tomu Napoleon. Kdysi řekl, že "nic nevoní tak sladce jako mrtvola nepřítele." Tak jsem si chtěla k Barrasovu hrobu čichnout a zjistit, co je na tom pravdy. A výsledek? Žádný. Měla jsem příšernou rýmu:-)

A mimochodem, ten mizera neměl na hrobě jedinou kytku - zato Eléonore ano! To mi udělalo radost:-)


pere lachaise66


pere lachaise67pere lachaise68


pere lachaise69pere lachaise70


pere lachaise71


pere lachaise72


pere lachaise73


pere lachaise74


pere lachaise75


pere lachaise76


pere lachaise77


pere lachaise78


pere lachaise79

A tady odpočívá Jean-François Champollion, génius, který už v dospívání znal spoustu starověkých jazyků, jako chlapec si vedl deník ve staré koptštině - a nakonec se proslavil tím, že rozluštil egyptské hieroglyfy.
 

5 lidí ohodnotilo tento článek.

Komentáře

1 Sherin Sherin | E-mail | Web | 31. května 2010 v 9:27 | Reagovat

To je škoda, že se u hrobu Edith Piaf nedá moc zastavit, ale není čemu se divit přeci.
Jsem si už říkala, kdy tam bude nějaká zmínka o Eléonore Duplayové, ale nesklamala jsi :-) Na článek o ní se už velice těším.
Jinak moc děkuju za kritiku k mým "dílům", jsem nečekala tak pozitivní ohlas O_O Ale moc děkuji :-)

2 Moře lásky Moře lásky | Web | 31. května 2010 v 17:14 | Reagovat

Musime umet čist hrbitov. Zbožnuji šansony a Edith

3 louisa1789 louisa1789 | 6. června 2010 v 16:22 | Reagovat

No jo, na Père-Lachaise bych se ráda podívala. Na hroby slavných co tam jsou pohřbeni (hlavně k hrobům Edith Piaf,Oscara Wildea a Pierra Beaumarchaise), ale určitě i za Eléonorou Duplayovou :-) A myslím že hrob Barrase vynechám :-!
:-D

4 pax pax | E-mail | 22. prosince 2011 v 2:09 | Reagovat

........ta kočička tam...... ;-)

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.