Père-Lachaise - 1. díl

23. května 2010 v 17:15 | Julie |  fotografie
V tomhle článku bych vám ráda ukázala fotky z jednoho z mých nejoblíbenějších míst v Paříži, a sice ze hřbitova Père-Lachaise. Jsou všechny z 30. ledna tohoto roku, kdy jsme tam byli s Honzou, mým přítelem.

Chci se zaměřit hlavně na fotky, ale ráda bych vám poskytla i pár praktických informací, pokud byste se tam chtěli taky podívat - což vřele doporučuji.

P. S.: Tenhle článek věnuju Sherin:-)

Père-Lachaise


Co všechno potřebujete vědět, než se na toto okouzlující místo vydáte? Za prvé, nejlépe se tam dostanete metrem. Použijte linku číslo 3, případně 2, a vystupte na stanici, která se jmenuje přímo Père-Lachaise.

Za druhé, vzhledem k tomu, že hřbitov je dost velký a plný slavných osobností, jejichž hroby možná budete chtít navštívit, je dobré mít mapu. Plány jsou sice rovněž na orientačních tabulích přímo na hřbitově, ale rozhodně je lepší mít vlastní. Osobně vám můžu vřele doporučit internetovou adresu www.paris.fr/portail/Parcs/Portal.lut?page_id=1737. Tam můžete stáhnout nejen plán hřbitova, ale i značně obsáhlý - i když ne kompletní - seznam slavných lidí tam pohřbených.

Za třetí, dejte si pozor na otvírací dobu. Père-Lachaise otvírá každý všední den v osm hodin, v sobotu v půl deváté a v neděli až v devět. Zavírací hodina se liší podle roční doby. V sezóně - to znamená od 16. března do 5. listopadu - je konec návštěv stanoven na šestou hodinu odpoledne, po zbytek roku pak na půl šesté. Možná si říkáte, že je zbytečné se o něco podobného starat - jenže, přátelé, Père-Lachaise, to nejsou Olšany! Osobně bych ho kvalifikovala jako very gothic unfriendly:-( Jinými slovy, ta zeď, která zevnitř vypadá jako zahradní plůtek, má z druhé strany výšku dobrých pět metrů - a dole pod ní se nachází dlážděný chodník. Nejslavnější pařížský hřbitov má totiž oproti čtvrti kolem značně zvýšený terén. Neboli - po zavíračce se dovnitř nedostanete - ani ven. Pokud byste tam chtěli strávit noc, máte jedinou možnost - nechat se na Père-Lachaise zavřít.

Za čtvrté, chcete-li někomu přinést květiny, nečekejte s nákupem až ke hřbitovu. Ač to zní neuvěřitelně, v blízkosti nejslavnější pařížské nekropole je značný problém sehnat květinářství.

A za páté, Père-Lachaise je jeden z nejkrásnějších hřbitovů, které jsem kdy navštívila. A to hlavně proto, že neleží v rovině, ale na kopci, takže se vám naskytne spousta úchvatných výhledů. Ostatně, posuďte sami.

pere lachaise1pere lachaise2


pere lachaise3


pere lachaise4


pere lachaise5pere lachaise6


pere lachaise7


pere lachaise8


pere lachaise9


pere lachaise11


pere lachaise12


pere lachaise13pere lachaise14pere lachaise15


pere lachaise16


pere lachaise17pere lachaise18


pere lachaise19pere lachaise20


pere lachaise21


pere lachaise22pere lachaise23pere lachaise24pere lachaise24


pere lachaise25pere lachaise26pere lachaise27


pere lachaise28


pere lachaise29

Na Père-Lachaise najdete i několik pomníků připomínajících oběti leteckých neštěstí.


pere lachaise30


pere lachaise31


pere lachaise32pere lachaise33

A tady odpočívá slavný francouzský básník Paul Éluard.


pere lachaise34


pere lachaise35

Tento pomník připomíná francouzské dobrovolníky padlé v boji proti fašismu za španělské občanské války ve 30. letech.


pere lachaise 36

Pokračování příště:-) A upozorňuju, že to opravdu zajímavé přijde až ve druhém díle:-)
 

4 lidé ohodnotili tento článek.

Komentáře

1 Sherin Sherin | E-mail | Web | 31. května 2010 v 9:17 | Reagovat

Och! děkuji za krásné věnování, jsem přijela před chvílí docela značeně unavená a není mi moc dobře, takže toto mě velmi zahřálo u srdce :-) Jenom mě štve, když vidím, jak je nádherný, že ho profesorky vyškrtly z programu a já ho neviděla :-( Opravdu tedy nevím, kdy ho uvidím...

2 Jiřina Jiřina | E-mail | 3. března 2011 v 15:57 | Reagovat

Díky za krásné fotky z míst, kam jsem se zatím bohužel nedostala. Je to fascinující místo, kde by člověk mohl strávit několik dní, aby všechno prostudoval. Díky  Jiřina !!!!!!!!!!!!!!

3 pax pax | 22. prosince 2011 v 2:06 | Reagovat

hrbitovi mam rada

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.