Stmívání

22. června 2009 v 10:09 | Julie |  en français
Další francouzská slohovka, tentokrát recenze na film Stmívání. Tak, a tejď se jdu honem někam schovat, abych nepřišla k úrazu, až po mě rozhořčení fanoušci Stephanie Meyerové začnou házet vším, co jim přijde pod ruku. Dovolila jsem si totiž být trošičku kritická...

La Fascination

(en République tchèque connue comme La Crépuscule)

Tout d'abord, je voudrais décrire un peu les raisons pour lesquelles j'ai choisi ce film. Il n'est pas exactement mon préféré, mais je pense qu'il peut me servir très bien de sujet polémique.
La série La Fascination est devenue un phénomène, surtout parmi les filles adolescentes. Moi, j'étais aussi curieuse, j'ai voulu savoir de quoi il s'agissait. J'ai lu tous les quatre livres. Pour être honnête… je les ai feuilletés. Je n'étais pas fascinée assez pour les lire tout entiers.
Voilà l'histoire du premier tome, d'après lequel a été tourné le film La Fascination. Une jeune fille qui s'appelle Bella tombe amoureuse d'un garçon. Elle, elle est tout à fait ordinaire, lui il est extrêmement beau, attirant, intelligent, riche… en somme idéal. Pourtant, Bella et lui, Edward, commencent à sortir ensemble. Mais il y a un petit problème. Edward est un vampire. Mais heureusement pas un vampire méchant. Il est végétarien - il ne boit que du sang des animaux.
Bella adore Edward et Edward adore Bella. Et il la sauve quand les vampires méchants veulent la tuer. Alors… ils s'aimaient et s'ils ne sont pas morts, ils s'aiment toujours. (C'est un peu drôle, s'il s'agit d'un vampire, d'un mort-vivant.)
En ce qui concerne mon opinion, le film m'a plu. Quand je l'ai vu, j'étais déprimée, terriblement déprimée… et il m'a calmé un peu. Il m'a fait me reposer, oublier mes chagrins… L'histoire est assez simple, pas du tout compliqué, c'est romantique, c'est joli… un bon film de repos.
C'est aussi un film qui peut nous faire rêver. Ou bien qui peut faire rêver la majorité de jeunes filles. Mais pas moi.
J'ai compris qu'Edward, l'héros principal, a été créé pour faire soupirer les filles. « Ah, il est si beau, si attirant, si riche, si intelligent… ! » Moi, je n'ai pas soupiré. Oui, il était riche, très riche…mais à quoi ça sert ? La richesse m'indiffère. Je ne suis pas matérialiste. Intelligent ? Oui, peut-être… Mais je connais quelqu'un encore plus intelligent. Beau ? Oui, sans doute… Attirant ? Oui, mais pas pour moi. Il était beau, le visage comme de la publicité… mais ce n'étais le type de beauté que je préfère. Résultat : j'étais convaincue qu'il était vraiment presque idéal, presque sans aucun défaut… Mais je n'avais aucune envie de sortir avec lui.
Pour parler encore un peu de l'histoire du film… ce n'était pas mauvais, non, mais… Tout d'abord, La Fascination a été présentée comme le film d'épouvante. Mais en réalité, c'était plutôt un film romantique. Un peu à l'eau de rose. Le sujet principal était l'histoire d'amour entre Edward et Bella. À part de ça, il ne s'est pas passé grande chose. La bataille avec les vampires méchants n'était qu'un épisode, en plus un épisode bien simplifiée. Comme j'ai déjà dit, ce n'est pas un film qui vous fait réfléchir.
Les caractères des personnages étaient un pue trop simplifiés. Presque un noir et blanc. Edward, le prince charmant, le vampire, oui, mais beau, galant, riche, gentil, intelligent, brave… etc., etc. Bella, la fille pauvre et ordinaire, la Cendrillon moderne. James, le vampire méchant, le monstre, l'assassin… le personnage sans aucune psychologie.
Mais le film était joli à voir, facile à comprendre et idéal pour se reposer. Et moi, j'ai apprécié tout ça.
Je voudrais ajouter encore quelques mots pour les jeunes filles. Ne pensez pas que les beaux garçons sont seulement dans les films, tel qu'Edward etc. Il y a pas mal de beaux garcons - et de temps en temps encore plus beaux que les acteurs - même dans nos environs. Il faut seulement savoir regarder.
(Mais ce n'est pas si difficile de trouver un très beau garçon, si on sait regarder. Beaucoup plus difficile est de le séduire. Ça, c'est mon problème à moi…)

a teď česky:

Fascinace

(v Čechách známo jako Stmívání)

Nejdříve bych chtěla trochu popsat důvody, kvůli kterým jsem si vybrala tento film. Není tak docela mým oblíbeným, ale myslím, že se dobře hodí coby polemické téma.
Série Stmívání se stala fenoménem, především mezi dospívajícími dívkami. Já byla také zvědavá, chtěla jsem vědět, o co jde. Přečetla jsem všechny čtyři díly. Abych byla upřímná… prolistovala jsem je. Nebyla jsem fascinována dost na to, abych je pročetla celé.
Zde je obsah první části, podle které byl natočen film Stmívání. Mladá dívka jménem Bella se zamiluje do jednoho chlapce. Ona je úplně obyčejná, on mimořádně hezký, přitažlivý, chytrý, bohatý… zkrátka dokonalý. Přesto spolu Bella a on, Edward, začnou chodit. Ale je tu menší problém. Edward je upír. Naštěstí ale ne zlý upír. Je vegetarián - živí se pouze krví zvířat.
Bella miluje Edwarda a Edward miluje Bellu. A zachrání ji, když ji chtějí zabít zlí upíři. Takže… milovali se a jestli neumřeli, milují se dodnes. (To je kapánek směšné, jedná-li se o upíra, živého-mrtvého.)
Co se týče mého názoru, film se mi líbil. Když jsem ho viděla, byla jsem na dně… trochu mě zklidnil. Díky němu jsem si odpočinula, pozapomněla na své trápení… Příběh je dosti prostý, ani trochu komplikovaný, romantický, hezký… dobrý odpočinkový film.
Je to rovněž film, díky kterému se můžeme zasnít. Lépe řečeno, díky kterému se může zasnít většina dospívajících dívek. Ale já ne.
Pochopila jsem, že hlavní hrdina Edward byl vymyšlen tak, aby při pohledu na něj dívky toužebně vzdychaly. "Ach, ten je tak krásný, tak přitažlivý, tak bohatý, tak chytrý…!" Já nevzdychala. Ano, je bohatý, velmi bohatý… ale k čemu to? Bohatství je mi ukradené. Nejsem materialistka. Chytrý? Ano, snad… Ale já znám někoho ještě chytřejšího. Hezký? Ano, bez pochyby… Přitažlivý? Ano, ale ne pro mě. Je hezký, tvář jako z reklamy… ale není to ten typ krásy, který mně vyhovuje. Výsledek: byla jsem přesvědčená, že je skutečně téměř ideální, skoro bez chyby… Ale chodit bych s ním nechtěla.
Teď ještě pár slov o filmu. Nebylo to špatné, to ne, ale… Zaprvé, Stmívání bylo prezentováno coby horor. Jenže ve skutečnosti to byl spíše romantický film. Trošku červená knihovna. Hlavním tématem byl milostný příběh Belly a Edwarda. Mimo to se toho moc nedělo. Bitva se zlými upíry byla jen epizoda, navíc epizoda dosti zjednodušená. Jak už jsem řekla, není to film, který vás přiměje přemýšlet.
Charaktery postav byly trochu moc zjednodušené. Téměř černobílé. Edward, pohádkový princ, upír, ano, ale hezký, galantní, bohatý, hodný, chytrý, statečný, atd., atd. Bella, obyčejná chudá dívka, moderní Popelka. James, zlý upír, monstrum, vrah… postava bez jakékoli psychologie.
Ovšem film byl hezký na pohled, snadný na pochopení a ideální na odpočinek. A já tohle všechno ocenila.
Chtěla bych dodat ještě několik slov pro mladé holky. Nemyslete si, že pěkní kluci jsou jen ve filmech, takoví jako Edward apod. Hezkých kluků je víc než dost - a někdy ještě hezčích, než jsou herci - i v našem okolí. Je jen potřeba umět se dívat.
(Ale ono není tak složité najít nějakého opravdu hezkého kluka, pokud víme, jak nato. Mnohem těžší je ho svést. S tím mám alespoň já problém…)
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Komentáře

1 LusinQa LusinQa | Web | 22. června 2009 v 10:17 | Reagovat

hezu blog jukni na muj :-)

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.